Skip to content
Home - Blog - Hot topic in de zorg: het hitteplan

Hot topic in de zorg: het hitteplan

De coronacrisis is nog niet voorbij of onze zorgverleners krijgen de volgende uitdaging al voor de kiezen: kwalitatieve zorg bieden bij de – steeds vaker – zwaar oplopende zomertemperaturen. Hoe doen ze dat? Wat zijn goede voorbeelden, waar zitten de bezorgdheden? Deze zomer laat Reset.Vlaanderen verschillende  werknemers uit de zorg aan het woord over een hot topic op hun werkplek.

Vandaag is dat: het hitteplan. Wat houdt zo’n plan in voor de ACOD-afgevaardigden Jan Curfs, diensthoofd van WZC Toermalien in Genk en Alexander Haesaert, spoedverpleegkundige van het AZ Sint-Jan in Brugge?

Jan Curfs: “Warme temperaturen betekenen meer werk: het personeel moet meer rondgaan met drinken voor de bewoners, er worden ijsjes uitgedeeld, mensen op palliatieve krijgen mobiele verkoeling, … Je merkt in de zorg dat het hitteplan veel vaker wordt afgekondigd dan een aantal jaar geleden. Vroeger was het één keer om de zoveel tijd, afgelopen jaar was het al twee keer op een zomer.”

Alexander Haesaert: “Bij ons was er voor het eerst sprake van een hitteplan in 2018 bij de eerste serieuze hittegolf die we meemaakten in de ziekenhuizen. Dat was op vraag van de vakbonden, omdat de temperatuur in de keuken van een campus bij ons in de binnenstad van Brugge veel te hoog was. We hadden dat aangekaart bij de dienst preventie en gevraagd: ‘Zouden we niet beter een hitteplan opstellen om dat in de toekomst beter te beheersen?’ In het comité voor preventie en bescherming op het werk is er dan een hitteplan ontwikkeld in 2019. Ondertussen hebben het al enkele keren moeten afkondigen.”

Image

“Je merkt in de zorg dat het hitteplan veel vaker wordt afgekondigd dan een aantal jaar geleden. Vroeger was het één keer om de zoveel tijd, afgelopen jaar was het al twee keer op een zomer.”

Jan Curfs, Diensthoofd WZC Toermalien, Genk

“Het is een hele procedure die bij ons op intranet staat. Dat gaat inderdaad van voldoende drinken en verfrissing geven aan de mensen, tot therapeutische maatregelen – als mensen beginnen uit te drogen, mag bepaalde medicatie niet meer voorgeschreven worden. Maar ook ruimtelijke maatregelen – zoals zonwering naar beneden doen, ramen openzetten en ventilatoren plaatsen – logistieke maatregelen, maatregelen in kaart van moederschapsbescherming, aanpassing van uurroosters – mensen die buiten werken moeten enkel ’s morgens werken – en vestimentaire maatregelen. Het ziekenhuis heeft dit jaar zelfs een serieuze investering gedaan om 6000 t-shirts te voorzien voor het personeel. Twee stuks per personeelslid voor als het hitteplan afgekondigd wordt.”

Jan: “Bij ons is het hitteplan ingevoerd op vraag van de federale regering. Het federaal Hittegolf- en Ozonpiekenplan werd als basis gebruikt. Nu, het zijn dingen die je daarvoor eigenlijk ook al deed. Als je in de zorg staat, weet je dat mensen bij hitte gaan uitdrogen. Maar nu is het wel duidelijk voor iedereen. Als het minimum twee dagen 30 graden is start het hitteplan.”

Alexander: “Ik merk wel dat er heel wat vragen van personeelsleden naar de vakbond toe komen over de t-shirts, over waterbedeling, over ijsjes, over medicatie, … . Bepaalde stoffen tegen kanker mag je bijvoorbeeld tot maximum 22 graden laten liggen op kamertemperatuur. Als het warmer wordt, wat moet je daarmee doen? Omdat we er zoveel aandacht aan besteden en omdat er gecommuniceerd wordt dat het hitteplan van kracht gaat, wordt het beter opgevolgd.”

Image

“Ik merk wel dat er heel wat vragen van personeelsleden naar de vakbond toe komen over waterbedeling, over ijsjes, over medicatie, … . Omdat we er zoveel aandacht aan besteden en omdat er gecommuniceerd wordt dat het hitteplan van kracht gaat, wordt het beter opgevolgd.”

Alexander Haesaerts, Spoedverpleegkundige AZ Sint-Jan, Brugge

“We zien die daadkracht ook bij onze leden rond andere aspecten van milieu. Onze algemeen directeur was bijvoorbeeld geen voorstander van de fietsvergoeding. Een van onze leden is hiervoor bij ons komen aankloppen. We hebben daar dan een werkgroep rond opgericht, een lijvig dossier samengesteld en met de nodige druk afgegeven aan de directeuren. Nu is de fietsvergoeding wel van kracht.”

Image

Herkenbaar? Wil je reageren? Wil je een ander hot topic aanbrengen? Dat kan via dit formulier. Laat je naam en mailadres achter en we nemen snel contact op. Dit is ook de plek om aan te geven dat je interesse hebt in de gids ‘Klimaatadaptatie in de zorg’ die we op basis
van deze interviews maken in samenwerking met de internationale confederatie van vakbewegingen ITUC.